istiridye mantari

 

İstiridye mantarı Pleurotus cinsine bağlı mantar türlerini kapsar. Selülozu parçalayacak enzim sistemine sahiptir. Çürümemiş ağaç artıkları, talaş, her çeşit selüloz kaynağı (nemlendirilmiş kağıt mendil bile olur), istiridye mantarı için uygundur. Reçineli ağaç artıklarında gelişmesi ve verimi daha azdır.

Ticari üretimi, çok yeni olmasına rağmen hızla üretimi artan pleurotus (kayın mantarı) bu üretim avantajlarının yanında lezzeti ile de dikkati çekmektedir.

Kültür mantarları içerisinde Pleurotus türleri ülkemizde Agaricus türlerinin ardından en fazla tanınan ve yetiştirilen mantarlardır. Ülkemizde “Kayın Mantarı” ya da “istiridye Mantarı” olarak tanınan bu türler ağaçları tahrip eden mantarlardır. Kısmen ya da tamamen çürümüş ya da devrilmiş kızılağaç, akçaağaç, kavak ya da kayın gibi pek çok ağaç kütükleri üzerinde yetişir.

 

 
   
 

Bu mantarların şapkaları yetişme koşullarına ve tipine bağlı olarak 15 cm çapına kadar büyüyebilir. Genel olarak kirli beyazdan gri, morumsu-gri ve gri-kahverengine kadar değişen renklerde görülür. Şapka dil şeklinde, kenarları düz ya da kıvrıktır. Şapkanın hemen altında bulunan ve üreme organları olan lameller beyazımsı gri,aşağıya doğru sarkık,geniş yüzeyli ve uzunlu kısalıdır.

 MANTAR: Tüm dünyada onbinlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.

 

 

   

     

Bu mantarların şapkaları yetişme koşullarına ve tipine bağlı olarak 15 cm çapına kadar büyüyebilir. Genel olarak kirli beyazdan gri, morumsu-gri ve gri-kahverengine kadar değişen renklerde görülür. Şapka dil şeklinde, kenarları düz ya da kıvrıktır. Şapkanın hemen altında lameller beyazımsı gri, aşağıya doğru sarkık, geniş yüzeyli yapraksı yapıdadır. Mantarlar genel olarak klorofil sizdirler. Bu nedenle bir renkleri yoktur. Bazı yüksek mantarların renkleri olabilir. Mantarlar Çok çeşitlilik gösterirler. Tabiatta mantarlar çok yaygın bir biçimde bulunurlar. Yeryüzünde yaşayan 60.000 kadar mantar çeşidi vardır. Bu mantarlar. Daha çok karada ve tatlı suda yaşarlar. Nadiren de olsa denizde yaşadıkları olur. Bazı mantarlar da insan ve hayvanların üzerinde parazit olarak yaşayarak hastalık meydana getirirler. Toprakta yaşayan mantarlar organizmaların parçalanmasına sebep olarak bitkilerin beslenmesinde önemli rol oynarlar. Bazı mantarlarda besinlerin üzerinde üreyerek besinlerin bozulmasına sebep olurlar. Doğada bulunana şapkalı mantarların hepsi yenmez çünkü birçoğu çok zehirlidir. Ölümlere yol açabilir. Sadece kültür mantarları yenilebilir.

 

 
   
   ÜRETİM SAFHASI :

   Kıyılmış saman ,kepek ve pirinç kauzu ile 80 cantigrat derecede pastörize edilen kompost Özenle hazırlanmış tohumlarla harmanlanır.

   Özel tüplere konarak üretim odalarına alınan kompot 30 gün boyunca hiç bir kimyasal kullanmadan özel ortamlarında yetiştirilir.

   Hasat edilen mantarlar 400 gramlık paketler halinde sofranıza sunulur.

        A F İ Y E T     O L S U N . . . . .